• Národní park Podyjí
    Národní park Podyjí

Na vozíku nebo s kočárkem to nemusí být v Národním parku Podyjí pro návštěvníky vždy jednoduché.  Speciální stezky pro lidi s hendikepem zde zatím bohužel neexistují. I přesto bychom vám rádi doporučili několik tras, po kterých se můžete vypravit. Zavedou vás do údolí řeky i na některé nádherné vyhlídky.

 

Z Lukova na zříceninu Nový Hrádek u Lukova

(vcelku dobrá dostupnost s kočárkem)

Doporučujeme Vám návštěvu rozsáhlé zříceniny hradu Nový Hrádek u Lukova. Zažijete zde velice zajímavou prohlídku staré i nové části hradu, nacházejícího se v první, nejpřísněji chráněné zóně NP Podyjí. Odměnou Vám bude úžasný výhled na meandry řeky Dyje a sousední národní park Thayathal. Výborná dostupnost přímo od hotýlku  U Hrádku****  v Lukově, kde se nachází i neplacené parkoviště (mapa parkoviště). Délka prohlídky 45 minut. Začátek prohlídky s průvodcem je v 11.00, 13.00, 15,00 hodin, ale doporučujeme být na místě 10-15 minut předem. V případě, že Vám Vaše děti nedovolí absolvovat celou prohlídku, využijte možnosti individuální prohlídky bez průvodce (snížené vstupné) v uvedené otevírací době

Z Hnanic na Devět mlýnů

(vcelku dobrá dostupnost s kočárkem i na vozíku)

Devět mlýnů je historicky velice zajímavá lokalita, která se nachází pod známou středověkou vinicí Šobes. Z parkoviště u bývalé roty pohraniční stráže, které naleznete přímo u Hotelu Vinice Hnanice (odbočte vpravo 2 km za obcí Havraníky, u odbočky vidíte vlevo Hotel Happy Star), se můžete vydat na několikakilometrovou trasu podél řeky po zpevněné asfaltové cestě k Lipinské lávce a pak zpět k přístřešku. Odtud po lesní pěšině nad vodou k Judexovu mlýnu a k bývalému mlýnu Papírna (modrá a žlutá turistická značka). Zpět je možno vyjet z údolí po asfaltové cestě od přístřešku pro turisty.  Pozor - po deštích bývá měkká lesní cesta mezi přístřeškem a vodní čerpací stanicí rozbahněná. Připravte se ale i na překonání většího převýšení.

Z Hnanic na vinici Šobes

(vcelku dobrá dostupnost s kočárkem)

Šobes je jedna z nejstarších a patrně nejlepších vinic evropských vinařských poloh. Za své vynikající vlastnosti vděčí šobeské víno právě ideální poloze vinice na prosluněném jižním svahu uprostřed NP Podyjí. Zkrátka navštívit Znojemsko a neochutnat Šobeské víno přímo zde na vinici by byla chyba. Parkování je možné u bývalé roty pohraniční stráže, které naleznete přímo u Hotelu Vinice Hnanice (odbočte vpravo 2 km za obcí Havraníky, u odbočky vidíte vlevo Hotel Happy Star). Díky kamenité cestě v poslední části trasy je přístup do centra vinice, kde naleznete i ochutnávkový stánek, mírně ztížený. Délka trasy cca 3 km tam i zpět.

Z Popic do Havraníků lesem a vřesovištěm

(vcelku dobrá dostupnost s kočárkem)
Na zhruba pětikilometrovou trasu můžete vyrazit z Popic směrem na Sealsfieldův kámen po zelené turistické značce. Pokud nemůžete dorazit až na známou vyhlídku, odbočte na značenou cyklotrasu vedoucí přes zpevněné cesty lesem a po vřesovišti do Havraníků.  Parkovat můžete v obou obcích. 

Z Konic na vyhlídky Kraví hory

(vcelku dobrá dostupnost s kočárkem i na vozíku)
Z Konic vás zavede zpevněná lesní cesta po červené značce až na vřesoviště Kraví hory, které nabízí krásné pohledy na panoráma Znojma. Na zhruba čtyřkilometrovou trasu (tam a zpět) se můžete vydat z parkoviště za obcí na okraji lesa. 

Z Podmolí na vinici Šobes

(vcelku dobrá dostupnost s kočárkem i na vozíku)

Další z možností, jak navštívit historickou vinici.
Z parkoviště u podmolského rybníka (možnost občerstvení ve stylové Hospůdce u rybníka ) se vydejte po zpevněné asfaltové cestě až na vyhlášenou vinici Šobes. Dovede vás tam cykloturistická stezka. Cestou se můžete kochat krásnými pohledy do údolí. Na závěr vás ale čeká prudké klesání (stále však po asfaltu).  Celá trasa (tam i zpět) je zhruba 9 kilometrů dlouhá. 

Z Čížova do nejmenšího rakouského města Hardeggu

(dobrá dostupnost s kočárkem i na vozíku)

Do nejmenšího rakouského města, malebného Hardeggu, se můžete vydat po asfaltové silničce loukami a lesem k hraničnímu přechodu přes Dyji z obce Čížov.  Můžete zkusit zvládnout i vyhlášenou Hardeggskou vyhlídku, která je asi 300 metrů od hlavní cesty. Parkovat je nutné již v Čížově na záchytném parkovišti (zdarma ), lidé s hendikepem pak i nedaleko Hardeggské vyhlídky. Ostatním doporučujeme nevjíždět do zákazu vjezdu. Cesta z Čížova do Hardeggu je dlouhá zhruba čtyři kilometry. 

Z Vranova pod Ledové sluje

( obrá dostupnost s kočárkem i na vozíku)
Pohodlná, zhruba čtyřkilometrová vycházka z Vranova nad Dyjí, Předními a Zadními Hamry a dále lesem podél řeky na louku k přístřešku pro turisty, láká na krásné pohledy na meandr Ledových slují.  Při zpáteční cestě můžete část trasy projít po druhé straně řeky (nutno přejít přes lávku). Parkování přímo na náměstí ve Vranově nad Dyjí (v době sezony bude nutné místo chvíli hledat), popřípadě u řeky v Předních Hamrech. (odbočka za Babyhotelem Karolínka)

zdroj: http://www.nppodyji.cz/

© 2023 Vranov nad Dyjí, Podyjí - ubytování a cykloturistika - Logo patička Web by Golden Orange | CMS by Joomla