• Národní park Podyjí
    Národní park Podyjí
Podyjí je bezesporu ideálním místem pro cykloturistiku. Nádherná příroda, členitý terén, rázovité obce, hraniční hrady a  zámky, hluboké lesy  i sluncem zalité louky a vřesoviště vytvářejí jedinečnou kulisu pro cyklisty, kteří nechtějí jen polykat kilometry s hlavou skloněnou nad tachometrem, ale přijíždějí za poznáním a přírodní harmonií.
 

Cyklisté přijíždí k Popické kapli

Cyklisté přijíždí k Popické kapli

 
 
Na české straně Podyjí je jízda na kole možná pouze po značených cykloturistických stezkách, které jsou vymezeny známým standardním pásovým značením a směrovkami Klubu českých turistů. Cyklisté v národním parku jezdí převážně po lesních i polních cestách a po bývalé asfaltové obslužné komunikaci, která do začátku roku 1990 vedla podél železné opony. Proto je v Podyjí vhodné používat horská či trekingová kola. 

Cyklistická směrovka

Cyklistická směrovka

 
 

Pásové značení cyklistické trasy

Pásové značení cyklistické trasy

 

Na území NP Podyjí naleznete žluté směrovky označené anglickým názvem „SELF- SERVICE", které odkazují na místa technické a první pomoci, kde lze v případě menšího defektu kola nebo drobného zranění jezdce získat pomoc. Naleznete zde technický kufr, který obsahuje vše potřebné pro základní (ne příliš odbornou) opravu kola, a batoh první pomoci, který je uzpůsoben pro přepravu do místa úrazu a je vybaven zdravotnickým materiálem pro poskytnutí první pomoci. Služba „Místa technické a první pomoci je na území Národního parku Podyjí a jeho ochranného pásma poskytována bezplatně.  

 

Cyklistická směrovka Self-service

Cyklistická směrovka Self-service

 
Na rakouské straně  je jízda na kolech možná jen po stávajících silnicích a cestách mimo vlastní území národního parku. I zde Vám však cykloturistiku vřele doporučujeme. Trasy procházejí malebnou krajinou s množstvím lesů. Pestré zemědělské enklávy, oddělené mezemi, upomínají na českou krajinu před obdobím kolektivizace. Okresní silnice  jsou ve velmi dobrém stavu, motoristů je poskrovnu a na rozdíl od mnohých našich řidičů jsou k cyklistům velmi ohleduplní. K jízdě zde postačí pouze silniční kolo.
 
 V roce 1992 byly na obou stranách Podyjí vyznačeny 3 tematické cyklistické okruhy Znojemsko – Retzer Land s logem příslušné trasy: Trasa Národní park Podyjí – Thaytal, Trasa šesti měst a Viniční trasa. Na turistických hraničních přechodech přechází trasy z území jednoho státu na území druhého.
 

Značení česko-rakouských cyklistických okruhů

Značení česko-rakouských cyklistických okruhů

 
 
Cyklistů každým rokem přibývá. Podrobný monitoring návštěvnosti v roce 2006 naznačil, že cyklisté tvoří více jak polovinu z celkového počtu návštěvníků národního parku.
 
Přejeme Vám příjemný pobyt v Národním parku Podyjí a šťastný návrat domů.

© 2023 Vranov nad Dyjí, Podyjí - ubytování a cykloturistika - Logo patička Web by Golden Orange | CMS by Joomla